Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2005

Συγκρότηση ομάδας, επιλογή του θέματος

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2005

Συμπλήρωση του εντύπου «Σχέδιο προγράμματος Π.Ε.»

Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2005

Ένταξη του Σχολείου στο εθνικό δίκτυο Π.Ε. «Λίμνες: Πηγές Έμπνευσης για Προγράμματα Π.Ε.», για δύο (2) χρόνια.

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2005

Κατάθεση του «Σχεδίου Υποβολής Πρότασης» για έγκριση στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2005

Επίσκεψη στο «Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου» στο λιμάνι και παρακολούθηση της κινηματογραφικής ταινίας «Ο Ανθός της Λίμνης»

Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2006

Καθαρισμός του Ρέματος Κωνσταντινίδη με τη συνεργασία του Σ.Γ.&Κ. και του Δημοτικού Σχολείου

Πέμπτη 17 Μαρτίου 2006

Εργαστήριο Πληροφορικής: Συνεργασία με την υπεύθυνη του ΓΡΑΣΕΠ του 13ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Κα Αδαμοπούλου για τα επαγγέλματα

Πέμπτη 30 Μαρτίου 2006

Εκδρομή στην Κερκίνη, Κορώνεια, Βόλβη

Τρίτη 4 Απριλίου 2006

1) Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου: Διάλεξη στους μαθητές της Β’ τάξης, από την καθηγήτρια, κα Δήμητρα Προφήτου-Αθανασιάδου (Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Ζωολογίας και Παρασιτολογίας, Τμήμα Γεωπονίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) με θέματα:

α)Αγροτικό Περιβάλλον και Φυτοφάρμακα

β)Βιολογική Γεωργία

2) ΕΚΦΕ: Ανάλυση χημικών και φυσικών χαρακτηριστικών δειγμάτων νερού από τις λίμνες

Δευτέρα 1 έως Τετάρτη 3 Μαΐου 2006

Τριήμερη εκδρομή Βεγορίτιδα, Νυμφαίο, Φλώρινα, Πρέσπες. Καστοριά

Πέμπτη 4 Μαΐου 2006

Αποθήκη Δ’ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης: Συμμετοχή στην τελική παρουσίαση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  όλων των σχολείων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Τετάρτη 17 Μαΐου 2006

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου: Συμμετοχή στο «Μαθητικό Φεστιβάλ 2006» του Δήμου Τριανδρίας. Ημερίδα παρουσίασης. Έκθεση αφίσας..