Ευχαριστίες

Στην προσπάθειά μας για την κατά το δυνατόν καλύτερη προσέγγιση του θέματος, την υλοποίηση των δραστηριοτήτων και την διοργάνωση των εκδρομών, είχαμε την πολύτιμη βοήθεια πολλών επιστημόνων και φορέων, τους οποίους και ευχαριστούμε.

· Τις υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης κ.κ. Πόπη Παπαδοπούλου και Γεωργία Κουδούνη

· Την Καθηγήτρια Κα Δήμητρα Προφήτου – Αθανασιάδου (Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Ζωολογίας και Παρασιτολογίας, Τμήμα Γεωπονίας,  Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

· Τον υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης Κο Γεώργιο Γεωργιλά

· Την υπεύθυνη του ΓΡΑΣΕΠ του 13ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Κα Αδαμοπούλου Όλγα Μαρία

· Το Ελληνικό Κέντρο Βιοτόπων Υγροτόπων (ΕΚΒΥ)

· Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς

· Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ποροΐων

· Το Κέντρο Ενημέρωσης της Κερκίνης και ειδικά τον υπεύθυνο του κέντρου Κο Αντώνη

· Το Ενυδρείο της Βυρώνιας

· Την Δημοτική Επιχείρηση των Λουτρών Απολλωνίας

· Το Κέντρο Ενημέρωσης Πρεσπών

· Την οικολογική οργάνωση «Αρκτούρος»

· Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου

· Τη εφημερίδα «Αγγελιοφόρο» και

· Την τηλεόραση ΕΤ3 (που κάλυψαν την δράση μας για τον καθαρισμό του ρέματος)

· Τον κυρ’ Γιάννη, οδηγό του λεωφορείου των εκδρομών μας

· Τους μαθητές της Δ’ τάξης του 2ου  Δημοτικού Σχολείου και

· Τις δασκάλες τους Κα Τσάτσου Χριστίνα και Κα Κουτσούμι Αθανασία (που συμμετείχαν στην δράση μας για τον καθαρισμό του ρέματος)

· Τον Συλλ. Γονέων & Κηδ. του 1ου Γ. Τριανδρίας και ειδικά την πρόεδρο Κα Κατοτριώτου που από την αρχή της χρονιάς έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον και με προθυμία βοήθησε στο πρόγραμμα, καθώς σε πολλές εκδηλώσεις ήταν δίπλα μας

· Τους καθηγητές του σχολείου μας που αν και δεν συμμετείχαν στο πρόγραμμα, όποτε χρειάστηκε πρόθυμα μας βοήθησαν και με κατανόηση αντιμετώπισαν τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν από τις απουσίες μας λόγω της συμμετοχής μας στις εκδηλώσεις του προγράμματος

· Την Διευθύντρια του σχολείου μας, Κα Γκάζου, της οποίας την συμπαράσταση και υποστήριξη είχαμε καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος, σε όλες μας τις εκδηλώσεις, ακόμη και στις συναντήσεις μας που γίνονταν το βράδυ ή σε αργίες, όπως την Μεγάλη Εβδομάδα.