1ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

Χορωδία

Η χορωδία του 1ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης αποτελείται από 20 μαθητές όλων των τάξεων. Διευθυντής της χορωδίας είναι η καθηγήτρια Μουσικής κ. Τζένου Μαγδαληνή. Οι πρόβες της χορωδίας γίνονται κάθε Τρίτη μετά από τα μαθήματα του σχολείου, δηλαδή τις ώρες 2:00 - 3:00 μ.μ. Την χορωδία συμπληρώνει και η ορχήστρα που αποτελείται από 1 Αρμόνιο, 1 βιολί, 1 μπουζούκια, 2 κιθάρες και 1 ακορντεόν, όλοι μαθητές του σχολείου μας. Ο σκοπός της Χορωδίας-Ορχήστρας είναι να συμμετέχει σε όλες τις πολιτιστικές δραστηριότητες του σχολείου.

Επιδίωξη να πραγματοποιήσει πολλές εκδηλώσεις εκτός σχολείου. Στα πλαίσια μιας πιο ευρύτερης πολιτιστικής παιδείας η Χορωδία-Ορχήστρα πραγματοποίησε μια εκδρομή-επίσκεψη σε διάφορους πολιτιστικούς χώρους, όπως χώρους συναυλιών και εκθέσεων.

Τζένου Μαγδαληνή

image002Αρχική σελίδα