Πρόλογος

Το σχολείο για να προσφέρει στα παιδιά ολοκληρωμένη εκπαίδευση δεν πρέπει να περιορίζει τις δραστηριότητές του, ούτε χρονικά, στο ωρολόγιο πρόγραμμα, ούτε τοπικά, στο σχολικό συγκρότημα.  Πρέπει να υπάρχει μία συνεχής προσφορά ευκαιριών οι οποίες έχουν στόχο να συμβάλλουν στην ολοκληρωμένη ανάπτυξη του παιδιού με σύνθετο τρόπο: αφενός βοηθούν το παιδί να εμπλουτίσει τις γνώσεις του, και αφετέρου δημιουργούν ερεθίσματα και ευκαιρίες για να υποκινήσουν τη συναισθηματική, φυσική και αισθητική του ανάπτυξη.

Ως εκπαιδευτικοί, οφείλουμε να προσφέρουμε στα παιδιά τις ευκαιρίες μέσα από διάφορες δραστηριότητες, ώστε να μπορούν να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη, να ασκήσουν την φαντασία τους, να πράξουν δημιουργικά. Οφείλουμε να μην παραμείνουμε απλοί θεατές, άβουλοι φορείς και απλά εκτελεστικά όργανα προγραμμάτων. Είμαστε εδώ για να μετουσιώσουμε τους στόχους σε πράξη, να ερμηνεύσουμε τα μηνύματα της εποχής μας και να αντιμετωπίσουμε την πρόκληση του λειτουργήματός μας.

Για την επίτευξη των στόχων που αναφέρθηκαν, στο σχολείο μας πραγματοποιούνται κάθε χρόνο διάφορες δραστηριότητες, όπως Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Αγωγή Υγείας, Αγωγή Σταδιοδρομίας, Δημοσιεύσεις Εργασιών των μαθητών στο διαδίκτυο, Ενημερώσεις από ειδικούς, Συνεργασίες με φορείς και άλλα.

Η διοργάνωση όλων αυτών των δραστηριοτήτων συνδυάζεται με Εκπαιδευτικές Επισκέψεις δηλαδή ημερήσιες ή ολιγοήμερες εκδρομές.

Η οργάνωση μιας εκπαιδευτικής εκδρομής, αποτελεί  πάντοτε σημείο τριβής για τους καθηγητές και διαρκή στόχο για τους μαθητές κάθε σχολείου. Παρά τις δυσκολίες, τα αρνητικά μηνύματα από δυσάρεστα περιστατικά σε εκδρομές άλλων σχολείων, τον βομβαρδισμό των ΜΜΕ κ.α., για να ανταποκριθούμε στον αίτημα αυτό και για  να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές σε θέματα που έχουν να κάνουν με το περιβάλλον, την ιστορία, την παράδοση κ.ά., πραγματοποιήσαμε εφέτος με ενδελεχή σχεδιασμό, υψηλό αίσθημα ευθύνης, τόλμη και πολύ αγάπη πολλές επισκέψεις, και εξορμήσεις καθώς και εκδρομές: ημερήσιες και πολυήμερες.

Ελπίζουμε ότι θα έχουμε τη δύναμη να συνεχίζουμε να προσφέρουμε στα παιδιά ως λειτουργοί, αναλαμβάνοντας την διοργάνωση όλων αυτών των δραστηριοτήτων που δεν περιλαμβάνονται στις συμβατικές υποχρεώσεις μας, αντιμετωπίζοντας τις απαιτήσεις, παρακάμπτοντας τους σκοπέλους, αποτολμώντας τον συμβιβασμό και ξεπερνώντας την έλλειψη χρόνου, τον οποίο φιλοδοξούμε να κλέβουμε από τους μαθητές μας για πολύ καιρό ακόμη.

Δημήτρης Γκαζάς